Japonya’da Reiki Uygulamalarına Kısıtlama ya da Denetleme Gelmesinin Nedenleri

❓Japonya’da Mikao Usui Reiki’nin yasaklandığını okudum, Bu konuda bilgi alabilir miyim?

Tabiki bu durum Reiki enerjisine olan bakış acımı değiştirmedi

Ben şifami bu kanaldan buldum

Ve var olan tüm seviyelerine (Reiki Grandmasterlar dahil) uyumlanmaktır niyetim

Çünkü her aşaması farklı bir farkındalık katıyor bakış açıma 🙏


Bu yeni bir şey değil ki; 😁

Mikao Usui’nin öğrencilerinden olan Hayashi’den sonra Takata’nın Usui Reiki’yi batıya öğretmesi ile başlayan bir süreç.

Öncelikle şunu ayırt etmemiz gerekiyor;
Reiki ; hiç bir uygulamanın, yöntemin ya da kişi adının tekelinde olmayan, hava gibi, su gibi yaşamsal bir ihtiyaç olan, evrensel yaşam enerjisinin adıdır.

Mikao Usui’nin öğrettiği teknikler ise, dünya genelinde uygulanabilecek binlerce Reiki uygulama yöntemlerinden sadece birisidir. Aynı zamanda en popüler ve yaygın olanıdır.

Yani, kişi Reiki enerjisine her hangi bir ekol üzerinden kanallık etme yeteneği kazandıktan sonra, dilediği yöntemleri kullanarak ya da kendisi yöntem geliştirerek Reiki enerjisine kanallık edebilir.

Usui Reiki, sadece uygulanan bir yöntemdir. Aynen diğer tüm Reiki uygulama yöntemleri gibi..

Reiki Grandmaster enerjileri ise; herhangi bir Reiki uygulama yönteminde Master düzeyine gelmiş Reiki Ustalarının uygulayabileceği İleri Düzey Reiki Şifa uygulamaları dizisidir. Usui Reiki ya da başka Reiki uygulama yöntemlerinin seviyeleri değillerdir. Başka bir deyiş ile; Reiki Grandmaster Seviyeleri, Usui Reiki’nin, Karuna Reiki’nin, Tibet Reikisi’nin ya da Seichem Reiki’nin devamı olan seviyeler değillerdir. Her hangi bir Reiki Temel Eğitim yöntemi ile Master düzeyinde olan tüm Reiki ustalarının uygulayabileceği ileri düzey şifa sistemleridir. Aynen, Master önkoşullu olan diğer ileri düzey şifa sistemleri gibi..

Japonya’da durum biraz farklı. Her ailenin geleneksel olarak köklü bir şifa uygulaması var. Mikao Usui nin öğrettiği teknikleri içerek Reiki uygulamaları Japonya’da olduğu gibi tüm dünyada da yaygın olduğu için, her eğitmen kendi tarzını katıyor, Mikao Usuinin uygulamalarından çoğu bağımsız. Mikao usuinin öğrencisi olan Hayashi’nin Japonya’daki okullarında bile oldukça farklı yöntemler uygulanabiliyor. Hele de Ms. Takata üzerinden batıya öğretilmeye başladıktan sonra uygulama şekilleri nerede ise tamamen değiştirilmiş durumda. Açıkçası ben de dışarıdan aldığım hiç bir enerjisel uyumlamanın uygulamalarına olduğu gibi sadık kalamıyorum. Özünü ve kanallık yeteneğini bozmadan, hatta daha da güçlendirmeye çalışarak, kendi inanç yapımıza, değerlerimize, kültürümüze uygun hale getirdikten sonra, bu şekilde öğretiyorum.

Örneğin, budist olmadığım için, dua pozisyonu olan el tutuşunu🙏 değil de 🤲 şekilde yapılmasını öneriyorum. Hristiyan arkadaşlara da ellerini kalp hizasında (kendi inançlarındaki) gibi kenetleyerek dua pozisyonu ile başlamalarını öneriyorum.

Mikao Usui öğretilerinde, meleklerden yardım isteme, reenkarnasyon gibi sapkın inançlar yokken, batıda maalesef bu (cin destekli inanışlar) oldukça geniş yer buluyor. Ve spiritüeller bu sapkın inançlarını Reiki ile bağdaştırabiliyorlar.

Mikao Usui’nin, kendi geliştirdiği yöntemler dizisi olan Usui Reiki’yi 6-5-4-3 / 2 / 1 şeklinde öğretmesi, şu anda nerede ise hiç yapılmayan bir uygulama.

Ya da Mikao Usui, Reiki ile şifa uygularken, bitkisel terkipler, tonlamalar, okumalar, dualar, telkinler, beyin ve inanç gücünü kullanmak vs bir çok yöntem ile birlikte aynı anda çalışırdı.

Batıda ve hatta Japonya içerisinde bile.. Reiki, ha evet, gönderdim, gitti, ben yaptım oldu! anlayışı ile oldukça sıradanlaştırılmaya başlandı.

Bunlar gibi daha sayılabilecek onlarca sebepten dolayı, Mikao Usui’nin teknikleri özünden tamamen kopmuş durumda. (Bunu her zaman kötü bir şey olarak değil, gelişim ya da dönüşüm olarak görmek gerekiyor. Evrildiği yöne bağlı olarak eksik ya da arttırılmış öğretiler olarak da görülebilir.)

Japonya’da bazı bölgelerde yasaklanan(resmi olarak değil ama uygulayıcı aileler bağlamında), Mikao Usui ‘nin öğretileri değil, Usui Reiki adı altında yapılan saptırılmış ve değiştirilmiş uygulamalardır.

2 x 2 nin 4 ettiğini, her hangi bir okulda herhangi bir yöntem ile öğrenebilirsiniz. Okuduğunuz Okul her hangi bir gerekçe ile kapansa ya da yasaklansa bile, bu, 2 x 2 nin 4 ettiği gerçeği değişmez. Reiki, bu örnekteki evrensel matematik formülüdür, farklı Reiki uygulama yöntemleri ise, bu işlemi elmayla mı yapıyorsunuz, armutla mı, çubuklarla mı ya da kafadan mı yapıyorsunuz? bununla ilgilidir 😂

Yorum bırakın

Shopping Cart